ראשי > Uncategorized, גירושין, גישור > מזונות משקמים

מזונות משקמים


שניים נפגשים. שניהם גרושים.   הם מתאהבים ובשלב מסויים של הקשר עוברים לחיות יחד. הם  עורכים הסכם ממון, שמבטיח הפרדה רכושית ביניהם. כך הם חיים כזוג, ידועים בציבור. חתול שחור עובר ביניהם לאחר 9 שנים והם נפרדים.

לאחר הפרידה, האישה הפגועה בת 48, תבעה בביהמ"ש למשפחה מזונות מבן הזוג הידוע בציבור. כשמדובר בזוג שאינו נשוי, לא מדובר במזונות מכוח החוק אלא ב"מזונות משקמים".
מזונות משקמים הם מזונות שבימ"ש רשאי לפסוק לצד "החלש", וזאת על סמך עקרונות היושר, ההגינות והצדק.

בימ"ש מפעיל שיקול דעת נרחב כאשר הוא בודק את זכאות למזונות משקמים. בוחנים פרמטרים רבים למשל: מה משך היחסים? האם נוצרה תלות כלכלית בתקופת היחסים? האם נולדו ילדים משותפים ? איך התנהלו היחסים בפועל? האם נגרם הפסד (או רווח) ליכולת השתכרות עקב הקשר? כיצד חולק הרכוש המשותף? מה הגיל של המבקש פיצויים משמקים ומה פוטנציאל ההשתכרות שלו או שלה? האם המבקש מזונות משקמים סובל מחרפת רעב?

במקרה הספציפי שהובא לבימ"ש, היה כאמור הסכם בין בני הזוג שהיו ידועים בציבור. אך ההסכם, שהסדיר את החלוקה הרכושית  ביניהם במקרה של פירוד, שתק באשר למזונות משקמים או פיצוי של אחד מבני הזוג במצב של פרידה.

את השתיקה הזאת פירש בימ"ש כך, שיש פירצה שבה יכולה להיכנס התובעת, ולתבוע מזונות משקמים, מה גם שבהסכם היה סעיף כללי שקבע, "שההסכם הזה אינו בא לגרוע מכל זכות קיימת או שתהיה קיימת בעתיד המוענקת לבני זוג הידועים בציבור כבני זוג".

זהו. הפירצה נפרצה, ולמרות שבמקרה זה התובעת לא חיה בחרפת רעב ואף לא בצימצום (הדירה שרכשו יחד חולקה בין שניהם, וכן היו לה כספים ממכירת דירתה הקודמת), מצא בימ"ש לנכון לפסוק לה 20,000 ₪ כפיצויים משקמים.

החישוב נעשה לפי 2,000 ₪ לחודש במשך 10 חודשים בהם נאלצה לאסוף את עצמה ולסדר את חייה לאחר הפרידה.

מסקנה: כל סעיף בהסכם חשוב !! המקצועיות היא שם המשחק. כל ביטוי שנכנס או שלא נכנס להסכם (כמו במקרה זה שלא הוכנס נושא המזונות המשקמים), יכול להוות פירצה שעלולה להתרחב.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: