ראשי > Uncategorized, גירושין, גישור > אישור הסכם ע"י נוטריון-האם אפשרי?

אישור הסכם ע"י נוטריון-האם אפשרי?


סעיף 2(א) לחוק יחסי ממון קובע כי הסכם ממון טעון אישור של בימ"ש למשפחה או בי"ד דתי.
הסכם ממון הוא שהסכם בין בני זוג המסדיר את יחסי הממון ביניהם. אך כאשר מדובר בבני זוג שאינם נשואים, רשאי נוטריון לאשר את הסכם הממון ביניהם.
נשמע פשוט, אך המציאות מזמנת כל מיני דוגמאות. למשל, מה קורה כשבני זוג לא נשואים ערכו הסכם, אישרו אצל נוטריון, והתחתנו אח"כ. האם ההסכם תקף ? שהרי עתה הם בני זוג נשואים, מה שמצריך אישור ההסכם בבימ"ש ע"פ החוק.
הפסיקה קבעה, כי זוג שכזה שאינו נשוי, כלומר : ידועים בציבור, יכול להסדיר את היחסים הרכושיים ביניהם בהסכם, אך זה אינו הסכם ממון. מדובר בחוזה רגיל ויתייחסו אליו לפי דיני החוזים הרגילים, ולא כאל הסכם ממון.

ההבחנה בין הסכם "רגיל" והסכם ממון, הובאה לאחרונה בפני בימ"ש המחוזי בירושלים, אליו הוגש ערעור של אשה, בבקשה לבטל את הסכם הממון שנחתם בינה לבין בעלה.

דובר בבני זוג בפרק ב', שהכירו בהיותם בני +50 . הם חיו יחד כזוג ובתקופה זו ערכו הסכם ביניהם, וחתמו עליו בפני נוטריון. ההסכם קבע הפרדה רכושית מלאה ביניהם.
הגבר, שחווה מערכת גירושין כואבת, לא רצה להתחתן כלל בשנית. אך החיים, גילגלו את העניינים אחרת. הגבר חלה במחלה קשה, אושפז ובמשך חודשים ארוכים סעדה אותו האשה במסירות רבה. לכשהחלים, בני הזוג נישאו בחופה וקידושין, אך לא טרחו לעדכן את ההסכם שערכו 5 שנים קודם לכן.

לימים, התדרדרו היחסים ביניהם, הם נפרדו והבעל בקש להתגרש, לחלק את הרכוש בהתאם להסכם שהיה להם.
האשה התנגדה. בימ"ש למשפחה לא קיבל את התנגדותה, אך בימ"ש המחוזי הפך את הקערה על פיה וקבע, שההסכם שנערך ביניהם אינו הסכם תקף בוודאי לא בתקופה שהיו נישואין, אבל כפי הנראה גם ב – 5 השנים שחיו יחד לפני הנישואין !

הנימוקים של בימ"ש היו, שאימות נוטריון יכול לבוא רק כאשר בני זוג נשואים או ממש ערב הנישואין התייצבו בפניו.  ואילו כאן, במועד עריכת ההסכם, הם כלל לא התכוונו להינשא. ולכן לא ניתן להכליל אותם בגדר חוק יחסי ממון שמדבר על בני זוג נשואים בלבד.

התוצאה היא קשה. הרי ברור שלו היה כל אחד מבני הזוג נשאל במועד עריכת ההסכם היה עונה, שהוא רוצה שההסכם יהיה תקף גם  עתה וגם בעתיד, ואפילו אם יינשאו.

לכן, כדאי לערוך הסכם ממון אצל גורם מקצועי שיכול להבטיח שאישור ההסכם יהיה כזה, שיהיה לו תוקף גם בעתיד. שהרי זו מטרת ההסכם כולה, לתת שקט וודאות לגבי העתיד.
***************

מודעות פרסומת
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: