ראשי > Uncategorized, גירושין, גישור > משמורת לאבא-הילד בין 4.5 שנים

משמורת לאבא-הילד בין 4.5 שנים


לפני כחודש ימים ניתנה החלטה בבימ"ש למשפחה בנצרת, לפיה המשמורת לילד בן ה – 4.5 ניתנה לאב.

דובר היה בבני זוג שנפרדו כשהבן היה בן חצי שנה והמשיכו להתגורר באותה עיר. בפועל, התקיים הסדר של משמורת משותפת, והדברים התנהלו על מי מנוחות.

לקראת סוף שנת 2011, עזבה האמא את איזור הצפון, עברה להתגורר בבת-ים עם הילד ואף רשמה אותו לגן. כל זאת מבלי שהיתה הסכמה של האב למהלך.

מכאן – התחילו העניינים להתדרדר : כל אחד מההורים פנה לבימ"ש, וביקש צווים.  בימ"ש נתן החלטה זמנית למשמורת משותפת : שבוע אצל האב בצפון ושבוע אצל האם במרכז, ובינתיים עד שיחליטו היכן יגור הבן, אז שלא ילך לגן כלל.
ההסדר הזה, פחות או יותר החזיק מעמד עד שהילד היה בן 4 .
ואז מה לעשות – צריך להחליט לגבי רישום לגן. כל אחד מההורים הביא חוות-דעת של מומחה מטעמו וכיוון שהממומחים לא הסכימו ביניהם, הפנה בימ"ש למומחה שלישי, מטעם בימ"ש.

(צריך לזכור שהילד וכל אחד מההורים נחשף 3 פעמים למבדקי מסוגלות הורית מקיפים, דבר מתיש כשלעצמו.)

חוות הדעת המקיפה של המומחה קבעה, שלשני ההורים מסוגלות הורית טובה. המומחה הגדיר את המסוגלות ההורית כמדידת היכולת והנכונות של ההורים לספק לילדיהם את הצרכים המותאמים לגילם ולהתפתחותם ברמה הולמת.  רשימת הצרכים של הילדים על פי גילם מפורטת בספרות של הפסיכולוגיה ההתפתחותית והיא כוללת את הפרמטרים הבאים (מהחשוב יותר לפחות):  מסוכנות הורית, בריאות הנבדקים, יכולת ונכונות ההורים לספק את הצרכים הפיסיים של הילד ואת הצרכים הרגשיים, היחסים בין הקטין לבין הוריו הסבים והסבתות והאופן שהילד תופס אותם, מניעי ההורים למשמורת, רצונו של הילד בעניין המשמורת, זמינות ונגישות ההורים לטיפול בקטין, היחסים בין ההורים לאחר הפרידה והשפעתם על הילד, הקשר של ההורה עם משפחתו המורחבת, שיקולי חזקת הגיל הרך, מודעות ההורה למגבלותיו ונכונות לקבל סיוע מקצועי, הנושא המגדרי (מינו של הילד).

כל אחד מהפרמטרים הללו נותחו לעומק בפסיקה.
בחלק מהפרמטרים ההורים השתוו ביכולות, ובחלקם היה שוני, לפעמים לטובת האם (כמו למשל שנקבע שהאם אינה משמיצה את האב, אינה מסיתה ומכבדת את יכולתו ההורית של האב), ולפעמים הפער היה לטובת האב (למשל שמאז הפרידה האב מימש את הורותו יותר, הוא נגיש ומגלה נכונות רבה יותר מהאם.)

ברצוני להתעכב על 2 פרמטרים, שהיו משמעותיים ובעצם הטו את הכף לטובת מתן משמורת לאב:

 1. העתקת מקום מגורים ע"י האם, במיוחד למרחק כל כך גדול, פוגעת בקשר בין האב לילד. הגישה לפיה טובת הקטינים נסוגה מפני חירות התנועה של הורה, לא התקבלה בפה"ד הזה (אם כי יש שופטים שמקבלים גישה זו).
  השופט זגורי העדיף את הגישה לפיה כל ילד נקשר לסביבת מגוריו, סביבת חינוכו וחבריו.  אמנם להורים נתונה הזכות לשנות סביבה זו יחד, אך כשהם עושים זאת הם צריכים להיות מודעים לפגיעה אפשרית בילד ולשקול תועלת מול נזק.

  כאשר הורים מביאים ילדים לעולם הם "מוותרים" על זכויות רבות (למשל: פרטיות, חופש מסוים, שלווה מסוימת), אך זוכים בהנאות רבות, אחרות.
  כדי לאפשר מעבר לבת-ים, האם היתה צריכה להראות שזו טובת הבן ומצבו מאפשר זאת.  כלומר, שבמעבר לאיזור המרכז יש יותר תועלת מנזק עבור הילד. ובמקרה הנוכחי – זה לא מה שקרה.

 1. הפרמטר השני הינו, מימוש ההורות והחובות ההורית על ידי כל הורה בעצמו, ולא על ידי גורם שלישי (סבתא, מטפלת וכד').
  במקרה הנוכחי, האם עבדה בקליניקה בשעות אחר הצהרים והערב, ובימים שהילד היה אמור לשהות עמה, חלק ניכר מהזמן הסבתא (אמה של האם) שהתה עם הנכד.

לסיכום, השופט זגורי חוזר ומדגיש מה שאנו רואים בפסיקה בשנים האחרונות:

שיש להעביר את תשומת הלב בסכסוכי משמורת לאופן מימוש האחריות ההורית ולא לדבר על זכויות הורים אלא – על מחויבותם של הורים כלפי ילדם.

כלומר, הפוקוס צריך להיות על הילד, ואז לבחון באובייקטיביות את התאמתו של כל הורה לשמש כמשמורן.

בהסכמים, זוגות שבאים לגישור גם מעלים את הנושא הרגיש והכאוב של משמורת, אך בתהליך מקצועי אפשר לנטרל את מרבית רעשי הרקע : הכעסים, הנקמה, הצורך להוכיח שאני הורה טוב יותר ועוד רעשים ובמקום זאת לדבר   על המהות – והיא – מה נכון לילד שלנו ומה נכון ואפשרי לי כהורה.

******************

 1. עדיין אין תגובות.
 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: