ראשי > Uncategorized, גירושין, גישור > האם ילדים יכולים לתבוע מזונות מאבא ובמקביל גם נגד סבתא?

האם ילדים יכולים לתבוע מזונות מאבא ובמקביל גם נגד סבתא?


התשובה היא – כן.

השאלה היא – מתי ניתן לעשות זאת ?

החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) תשי"ט – 1959 בס' 3(א),  קובע את החבות הראשונית והבלתי מסויגת  של הורה במזונות הילדים הקטינים שלו ושל בן/בת זוגו.

רק אם בימ"ש קובע כממצא עובדתי כי הילדים הקטינים לא יכולים לקבל מהוריהם, אפשר לפנות לסולם העדיפויות שבסעיף 4 לחוק שמאפשר פניה ליתר בני משפחה, אבל רק לפי סדר ברור שמופיע בסעיף. (כלומר, חייבים לפנות קודם למס' 1 ורק אם לא אפשרי לקבל ממנו מזונות – ניתן לפנות למס' 2 וכן הלאה).

והסולם הוא :

1.  הוריו והורי בן זוגו.
2.  ילדיו הבגירים ובני זוגם.
3.  נכדיו.
4.  הורי הוריו שלו ושל בן זוגו.
5.  אחיו ואחיותיו שלו ושל בן-זוגו.

המשמעות היא, שבטרם פניה לכל בן משפחה אחר בסולם הנ"ל, בימ"ש צריך לבדוק את הטענות והראיות לגבי יכולת ההורים לשלם את מזונות ילדיהם הקטינים.

טענות של הורה שאינו יכול לשלם מזונות לילדיו כמו –

מחלה – יש לבדוק מתי יחלים ההורה.

העדר עבודה –  יש לבדוק מתי יוכל ההורה לשוב למעגל העבודה.

קיצבה או העדר קיצבה מהמוסד לביטוח לאומי – גם היא מצריכה בירור ולכמה זמן הקיצבה, ואם הופסקה לבדוק מדוע ? אולי יש הטבה במצב הרפואי ?

צריך לבדוק גם את כלל הנכסים, החסכונות והעתודות הכלכליות של ההורה, בטרם תהיה החלטה חד משמעית של בימ"ש שההורה אינו יכול לשלם מזונות עבור ילדיו.

השאלה, האם כאשר יש ספק ואפילו מוצק, ביכולת של ההורה לשלם, ניתן לתבוע במקביל גם את ההורה וגם בן משפחה אחר בסולם שמופיע לעיל  למשל, סבא או סבתא ?

בפ"ד מיוחד, הידוע כפרשת לויאן,  אישר בימ"ש לתבוע את הסבים , כלומר להגיש תביעה במקביל הן נגד ההורה והן נגד הסבים. אך נסיבות פה"ד היו חריגות, שכן באותו מקרה האב שהה באיראן ואי אפשר היה למסור לו את ההזמנה לדין של תביעת המזונות.

אך פרט למקרים חריגים שכאלה, בימ"ש לא יאפשר הגשת תביעות במקביל, נגד הורים ונגד סבים, בעיקר משום החשש שבימ"ש יוצפו בתביעות ויוטרדו הסבים והסבתות כל אימת שנדמה יהיה (ואולי בצדק) כי קל יותר יהיה לגבות את המזונות מהסבים מאשר מההורה.

אגב, גם כאשר בימ"ש נותן החלטה שמחייבת ביחד ולחוד במזונות הקטנים, גם את ההורה וגם את הסבא או הסבתא, גם אז יש סולם היררכי, ובדרך כלל ההחלטה השיפוטית תאפשר פניה לסבים רק לאחר מיצוי מלוא ההליכים כנגד האב או האם.

                                              **************

מודעות פרסומת
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: