ראשי > Uncategorized, גירושין, גישור > בלי מזונות בכלל?

בלי מזונות בכלל?


בפ"ד חדש, שניתן ב – 5 לאוגוסט 2013 , השופט יהורם שקד מבית משפט למשפחה במחוז תל-אביב פסק כי במקרה המסויים שהובא בפניו, (שמיד אציג את פרטיו), שכאשר הילדים במשמורת משותפת, כל אחד מההורים ישא באופן ישיר בצרכי הילדים בזמן שהם שוהים עמו.

לגבי ההוצאות האחרות  כמו – הוצאות רפואיות, והוצאות חינוכיות, יתחלקו ההורים שווה בשווה.
למעשה התוצאה של פה"ד שאין תשלום מזונות בצורה המקובלת של מתן כסף מהאב לאם.

באותו מקרה דובר על 3 ילדים (בת 13 ותאומים בני 11) שהיו במשמורת משותפת של הוריהם הגרושים. האב הינו מהנדס מכונות ובעל חברה והאם הינה דוקטור בכימיה פיסיקלית ועובדת כמרצה באוניברסיטה.

במסגרת עבודתה, שוהה האם מעת לעת בחו"ל, לרבות לתקופה ממושכת בה עשתה פוסט דוקטורט בגרמניה שאז הילדים  שהו אצל אביהם בישראל, ובתקופות בהן היא בישראל, שהו הילדים עמה.

שני ההורים טענו כי הם המטפלים העיקריים בילדים. בפועל בימ"ש בדק את הזמנים בהם שהו הילדים עם כל אחד מההורים ומצא כי מדובר בזמן שווה כמעט.

אבל בכל זאת, ידוע כי הדין העברי מחייב את האב במזונות הילדים, אז איך קרה שהשופט שקד לא חייב במזונות במקרה הזה ?

השופט הכיר בכך כי הדין העברי באשר למזונות ילדים חל על המקרה הנוכחי,  ע"פ הדין העברי האב חייב במזונות ההכרחיים של ילדיו עד גיל 15.

ומהם אותם צרכים הכרחיים ?  נראה שמדובר בצרכים בסיסיים שבלעדיהם לא יכול הילד להתקיים והם : מזון, ביגוד, מדור (כלומר מקום מגורים) ובריאות.

כל מה שמעבר לצרכים ההכרחיים, (כמו גם במזונות ילדים שמעל גיל 15 שנה), נקרא על פי הדין העברי חיוב מדין צדקה אשר חל על שני ההורים בהתאם ליכולתם הכלכלית.

השופט שקד הבהיר בפה"ד כי הדין העברי לא מטיל חובה על האב לשלם לידי האם את מזונות הילדים אלא מחייב את האב לזון את הילדים, להאכילם, ולדאוג לצרכיהם הבסיסיים.

לכן, כאשר האב נושא בצרכים הבסיסיים ישירות בעצמו,  בעת שהות הילדים עמו, יש להביא זאת בחשבון בעת קביעת מזונות הילדים.
כאשר ילד אוכל אצל הורה אחד או שאותו הורה רוכש עבורו בגד או ציוד לביה"ס, אזי בכך נחסך מההורה השני להוציא את ההוצאה הזו, ויש להתייחס לכך ששוקלים מה הסכום הדרוש למזונות הילדים.

באותו המקרה, השופט שקד בדק את ההכנסה של כל אחד מההורים, וכן את הצרכים של הילדים, ואגב, כל הצרכים למעט : כלכלה, מזון, ביגוד, הנעלה, ביטוח בריאות ותרופות הוגדרו כצרכים לא הכרחיים כלומר, כאלה שההורים צריכים לחלוק בהם.

ולגבי הצרכים ההכרחיים, אותם העריך השופט שקד בסך של 3,500 ₪ לשלושת הילדים (צריך לזכור כי סכום המזונות עבור מספר ילדים הוא קטן יותר באופן יחסי מאשר סכום לילד אחד בשל עקרון התוספת השולית הפוחתת). והואיל והילדים מצויים במשמורת משותפת, ומחצית מהזמן ממילא אצל אביהם, עליו לשלם רק 1,750 ₪ לכאורה.

אבל בפועל, השופט שקד פטר את האב במקרה הנוכחי מתשלום 1,750 ₪, שכן בצרכים הלא הכרחיים של הילדים כדוגמת :  קוסמטיקה, היגיינה, דמי כיס, תרבות, בילויים, מספרה, נסיעות, ספרי לימוד, טיפולים רגשיים, נופש, חוגים, מנוי לבריכה וכיוצ"ב

צריכה האם להשתתף יותר מהאב (שכן ההכנסה הפנויה שלה לחודש היא למעלה
מ – 11,000 ₪ ואילו לאב הכנסה פנויה בסך של כ – 2,800 ₪ בלבד.)  ולכן, על האם לשאת ב – 80% מהוצאות הלא הכרחיות והאב רק ב – 20% מהוצאות אלה.

ועל פי התחשיב יצא שהאב צריך לשלם 1,750 ₪ ,   אזי בפועל, אחרי קיזוז ההוצאות הלא הכרחיות, עליו לשלם רק 310 ₪ לחודש. ובשל התשלום הזעום, פיטר השופט שקד את האב בכלל במזונות המשולמים ליד האם.

התוצאה לפי פסיקת השופט היא, שכל הורה ישא בהוצאות ההכרחיות של הילדים בעת שהותם עמו, וההורים יתחלקו שווה בשווה ביניהם בהוצאות הלא הכרחיות.

בסיכומו של דבר, צריך לקרוא את פה"ד היטב גם את "האותיות הקטנות", ולהבין שהתחשיבים מתבצעים כיום בדקדקנות, הן של ההכנסות של כל אחד מההורים והן של הוצאות הילדים, ויש משמעות כספית לכך שכאשר הילדים שוהים אצל הורה אחד, נחסכת מההורה השני הוצאה כספית מקבילה.

וזה אגב בדיוק התחשיבים שמתבצעים בהליך גישור סטנדרטי.

אז בשביל מה להגיע לבימ"ש ?  לא עדיף לשבת עם מגשר ומחשבון ולערוך התחשיבים בנועם ?

חומר למחשבה.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: