ראשי > Uncategorized, גירושין, גישור > האם ניתן לחייב אם במזונות הילדים המצויים במשמורת אביהם ?

האם ניתן לחייב אם במזונות הילדים המצויים במשמורת אביהם ?


"בֵּן לוּ הָיָה לִי ! יֶלֶד קָטָן,
שְׁחוֹר תַּלְתַּלִים וְנָבוֹן.
לֶאֱחוז בְּיָדוֹ וְלִפְסוֹעַ לְאַט
בִּשְׁבִילֵי הַגָּן.
יֶלֶד.
קָטָן.

אוּרִי אֶקְרָא לוֹ, אוּרִי שֶׁלִּי !
רַךְ וְצָלוּל הוּא הַשֵּׁם הַקָּצָר.
רְסִיס נְהָרָה.
לְיַלְדִּי הַשְּׁחַרְחַר

"אוּרִי- " !
אֶקְרָא !

עוֹד אֶתְמַרְמֵר כְּרָחֵל הָאֵם.
עוֹד אֶתְפַּלֵּל כְּחַנָּה בְּשִׁילה.
עוֹד אֲחַכֶּה
לוֹ".

השיר "אורי" של המשוררת רחל, פותח פ"ד שניתן לאחרונה בבימ"ש למשפחה בפתח-תקווה ע"י השופטת יוכבד גרינוולד-רנד, בפסק דין  נוגע ללב.

מדובר במקרה קשה של ניכור הורי, כלומר – כשילד מסרב להיפגש עם אחד מהוריו.

באותו מקרה, סירבו שני הילדים, בן ובת, להיפגש עם אביהם. במקביל, במהלך השנים חלה הדרדרות קשה ביחסים בין הילדים לאמם, (שאגב, היתה עובדת סוציאלית בכירה), וזאת עד ניתוק הקשר בינם לאמם והעברתם למשמורת האב.

בתביעה, ביקש האב לחייב את האם במזונות הילדים.

האם התנגדה בטענה שהאב הוא שאחראי לנתק בינה לבין ילדיה.

חוק הכשרות קובע בסעיף 15 ובס' 17 כי שני ההורים אחראים, מעצם היותם שניהם אפוטרופוסים לקטינים, לדאוג לצרכי הילד והורה אינו יכול להתנער מאחריותו ההורית בטענה, שהילדים אינם מתנהגים כראוי לדעתו.

בעת פרידת ההורים הבן היה כבן 16 והבת היתה בת 6 . לאחר שנפרדו, ההורים המשיכו להתגורר באותו הישוב כשהילדים היו במשמורת האם. ההתדרדרות ביחסים בין האם לילדים הלכה והחריפה, כשהילדים התיחסו אליה כאל "אמא רעה ולא מתפקדת", נעלו את הדלתות בפניה, לא דיברו עמה ואף זרקו את האוכל שבישלה. שני הילדים התדרדרו קשה בלימודים והגיעו לביה"ס כשהם מוזנחים. האם אף בדקה אפשרות של הוצאת הילדים מרשותה למסגרת פנימיה.

במקביל , חודש הקשר בין הילדים לאביהם. האב אמנם נפגש עם הילדים אך סירב לקחת אותם ללינה בביתו. כשרשויות הרווחה בדקו אפשרות להעביר המשמורת לאב, הוא ענה: "שהדבר אינו אפשרי שכן הוא החל בזוגיות חדשה והוא לא מוכן להרוס את חייו".

האב אף אמר על עצמו, שמטרתו היא להוכיח שהאם לא יכולה להיות אם ואז היא תפסיד את מקום עבודתה !

התמונה המזעזעת הזו, עלתה מהתסקיר שהוגש לבימ"ש ע"י רשויות הרווחה. ואז, החליטה האם על דעת עצמה ובניגוד להמלצת העו"ס במחלקת הרווחה, לעבור להתגורר בישוב אחר משום שקיוותה, שהמרחק הפיסי מהאב יקטין את השפעתו על הילדים והם ישמעו לה יותר. אך מה שקרה בפועל הוא, שכאשר האם עברה דירה, הילדים לא עברו  עמה, ובמקום זאת הצביעו ברגלים ועברו לאב.

בהמשך, ביקש האב משמורת וקיבל, והמזונות אשר שילם עד אז לאם הופסקו ע"פ החלטת בימ"ש.
לאחר שהילדים עברו לאב, ניתקה האם כל קשר עמם ולא השתתפה כלל בהוצאות הילדים.

האב פנה בתביעה לבימ"ש וביקש לחייב את האם במזונות הילדים.

נכון, שעל פי הדין העברי החובה למזונות הילדים הוא על האב, אך זאת רק לגבי ילדים מתחת לגיל 15 ובכל הקשור  למזונות ההכרחיים. ומעבר לכך (כלומר מעבר לצרכים ההכרחיים של ילדים עד גיל 15 וכן לגבי כלל הצרכים של ילדים מעל גיל 15), מזונות הילדים מתחלקים בין שני ההורים בשיעור יחסי להכנסותיהם. הרעיון הוא, לשאוף לשוויון בין ההורים בנוגע לנטל מזונות הילדים תוך התחשבות בהכנסות וביכולת הכלכלית של כל הורה.

במקרה שהבאתי, השופטת מצאה לנכון להדגיש שחיוב במזונות ילדים היא חובה הורית והביעה תקווה כי בחיוב האם יהיה קצה חוט ליצירת קשר עם ילדיה בעתיד. וכדברי השופטת יוכבד גרינוולד-רנד בפס"ד :

"לא יעלה על הדעת, שילדים של האם, יצטרכו לנהוג כפושטי יד ולחזר על פתחה ולדבר על ליבה על מנת שהיא תואיל בטובה לפתוח ארנקה לצורך סיפוק צרכיהם הבסיסיים. זאת בעוד האם טוענת, כי היא מסרבת לקנות את הקשר עמם".

בסופו של דבר, קבעה השופטת מזונות בסך 1,500  ₪ לילדה (וחלק יחסי נוסף עבור הבן שבגר בינתיים), אשר מתוכם 250 ₪ יופקדו בתוכנית חיסכון שיפתח האב ע"ש הקטינה. הסכום שיצטבר ישמש לצורך מימון הליך טיפולי שיאפשר את חידוש הקשר בינה לבין האם.

ובנימה אישית –

מחלוקות שהולכות ומעמיקות עם השנים בין בני זוג, יכולות להרוס את חיי הילדים. האם לא כדאי לנסות ולמנוע את העמקת הקרע ?  האם הליכים משפטיים ממושכים ומתישים היא הדרך הנכונה ?  חומר למחשבה.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: