ראשי > Uncategorized, גירושין, גישור > האם כשבן זוג עוזב את דירת המגורים מרצונו, הנותר בדירה צריך לשלם לו ?

האם כשבן זוג עוזב את דירת המגורים מרצונו, הנותר בדירה צריך לשלם לו ?


קורה לעיתים שאחד מבני הזוג עוזב מרצונו את דירת המגורים המשותפת, עוד בטרם הסדירו בני הזוג את הפירוד ביניהם.
מה קורה במקרה כזה –

האם הנותר בדירה צריך להשתתף בהוצאות שכר הדירה של העוזב ?

האם העוזב צריך להמשיך ולשלם את המשכנתא והוצאות הבית ?

האם מגיע פיצוי כלשהו לעוזב את הדירה ?

אלה שאלות כבדות משקל עם משמעות כלכלית עצומה. בתהליך הגישור "תופרים" תשובה מתאימה לכל זוג, אשר מתבססת לא על אשמה ("היא זו שסילקה אותי מהבית") ולא על נקמנות ("היא זו שעזבה אז נראה אותה מסתדרת לבד"),
אלא מתייחסים לתא המשפחתי כתא כלכלי שיש להפרידו בצורה שתקטין את ההוצאות עד למינימום, לכל אחד מבני הזוג.

בתהליך הגישור בונים מטווה שקשור לזמן (כמה זמן ימשך המצב שבו אחד מבני הזוג גר לבדו בדירה המשותפת), לנוחות (האם הדירה המשותפת גדולה ונוחה יותר), כדאיות (האם כדאי למכור היום את הדירה המשותפת או להמתין פרק זמן מסויים עד למכירה משיקולי מס, ילדים פעוטים וכו') ועוד פרמטרים שעוזרים לבסס הסכם נכון וצודק אבל גם כלכלי ופרקטי עבור כל אחד מבני הזוג.

מה עושים כשאין הסכם ? קודם כל יש להתאזר בהמון סבלנות.  אציג פה החלטה של בימ"ש למשפחה מיום 21.4.13 לגבי זוג שהאיש עזב את הבית בשנת 1998 !!  (זה קצב הדברים בבימ"ש וזה לא מקרה חריג ראו הוזהרתם…..)

באותו המקרה עמ"ש 7396-12-09 שהובא בבימ"ש המחוזי בתל אביב, עזב האיש את הבית ועבר להתגורר עם חברתו.  הרבה תביעות הוגשו לבימ"ש, לביה"ד וכן ערעורים על החלטות בעניינים שונים אבל לגבי השאלה שהציג בכותרת – טענה האשה –

מה פתאום ? הרי הוא עזב מרצונו ולא מנעתי ממנו לחזור הביתה.

ואילו האיש טען – נפרדנו וזה לא פייר שאני בחוץ משלם שכ"ד והיא הרי גרה בבית שהוא גם שלי.

בתי המשפט מתבססים על חוק המקרקעין שקובע בסעיף 33 כי שותף המשתתף במקרקעין (כלומר: בדירה) משותפת חייב לשלם לשאר השותפים שכר ראוי בעד השימוש.

החובה לשלם קיימת רק כאשר השותף האחד משתמש באופן בלעדי בדירה באופן שמונע מהשותף האחר להשתמש בדירה.

כאן הגענו למשוכה הראשונה: האם הייתה מניעה לאיש להשתמש בדירה ? בתימ"ש קבעו שמניעה כזו קיימת כשהצדדים גרושים או אפילו כשיש פס"ד המחייב אותם להתגרש. (בהסכמים אגב, אנו מתיחסים למועדים נוספים שלא מאפשרים לבני הזוג לחיות יחד בדירה כמו: קרע, ריבים שמעכירים האווירה בבית, מצוקה של כל אחד מבני הזוג או ילדיהם שלא מאפשרת חיים סבירים).

אבל קיימת גם משוכה שנייה בפסיקה כדי לחייב בדמי שימוש את הנותר בדירה והיא, שהמניעות של העוזב להתגורר בדירה היא בגלל הנותר.

(אגב, זו שאלה נורא מסוכנת, ובהסכמים אנו משתדלים לעקוף אותה בחוכמה כי היא קשורה ישירות באשמה של צד מסויים).

טוב, אז אחר שעברנו את שתי המשוכות, בתימ"ש בודקים מה תקופת החיוב בדמי שימוש ולאחר מכן מה שיעור החיוב.

לגבי משך התקופה.

תאריך הסיום הוא המועד שבו פונתה הדירה גם על ידי בן הזוג השני. תאריך ההתחלה יהיה, מהרגע שבו זה שעזב את הדירה ביטא באופן מפורש שהוא אינו מסכים שהשני ישאר בדירה לבדו ושהוא אינו מוותר על זכויותיו בדירה.

גילוי שכזה יהיה בדרך כלל במועד הגשת תביעה לפירוק שיתוף בדירה (כלומר תביעה למכור את הדירה ולחלק שוויה בין השותפים). אך החיוב יהיה ממועד מתן פ"ד המורה על מכירת הדירה.

הבעיה היא, שבימ"ש צריך לקחת בחשבון עוד כמה פרמטרים בטרם יתן פ"ד שכזה כשמדובר בבני זוג (וזאת הסיבה שההליך לוקח שנים ארוכות), וביניהם:

–  מה קורה לגבי חלוקת שאר הרכוש של בני הזוג ?
–  האם יש אפשרות שבן זוג אחד ירכוש את חלקו של השני בדירה ?
– האם הוסדרה שאלת המדור של האשה והילדים הקטינים ? אם לא –
בימ"ש לא יתן החלטה למכירת הדירה.

אם אחרי שבימ"ש בדק כל זאת, התברר שעדיין אחד מבני הזוג בדרך כלל הנותר בדירה, מעכב את המכירה, החיוב בתשלום דמי שימוש יהיה עד למועד שניתן היה למכור עפ"י החלטת בימ"ש ללא העיכוב.

ובאשר לשאלה האחרונה – כמה ?

כאן התשובה פשוטה. בן הזוג הנותר בדירה יחוייב במחצית משכר דירה לו היתה הדירה מושכרת.

לסיכום:

הפיתרון בתימ"ש לבעיה שהצגנו הוא –  לשלוח את בני הזוג להליך של מכירת הדירה המשותפת.

בהסכמים אגב, מכירה היא גם אופציה, אך מתי ? באיזה אופן, איך תהיה החלוקה בהוצאות עד המכירה ועוד שאלות, כל אלה נדונות במסגרת ההסכם ואין צורך להמתין שנים.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: