ראשי > Uncategorized, גירושין, גישור > מי אחראי לסדרי ראייה?

מי אחראי לסדרי ראייה?


הורים גרושים נתקלים לפעמים בקושי ליישם את סדרי הראייה כפי שהם נקבעים עי בימ"ש למשפחה. בימ"ש למשפחה מקבל חוו"ד והמלצות מעו"ס בשירותי הרווחה, לאחר שנפגשו עם כל אחד מההורים וכן עם הילדים. המסמך הזה, המוגש לבימ"ש בד"כ לפני מתן ההחלטה, נקרא "תסקיר".

אך מה קורה כאשר לאחד ההורים יש טענות כבדות נגד סדרי הראיה כפי שנקבעו בהחלטת בימ"ש? למשל, שהילדים לא רוצים ללכת להורה השני או אפילו שהילדים חווים אלימות בביתו של ההורה השני – האם יכול הורה, מתוך רצון עז להגן על ילדיו, לפעול בניגוד להחלטה השיפוטית?

דילמה זו נדונה והוכרעה לפני כחודשיים ימים ב- 24.3.13 בבימ"ש למשפחה בנצרת. דובר שם על הורים גרושים ועל שלושת ילדיהם הקטינים. פסק הדין פותח בדברי ביקורת קשה על התנהלות שני ההורים, ואלה מילות הפתיחה: " יותר משעוסקים בעלי הדין שבפני בשיקום חייהם ובשיקום ילדיהם, הם עוסקים במשיכת חבל. מבחינת בעלי הדין, כל העולם הוא מגרש למאבקם האישי והזוגי. כך הם מתנהלים כאשר 'על הדרך' מי שמשלם מחירים כבדים ביותר הם ילדיהם הקטינים". באותו מקרה טען האב כי האם "מטרפדת" את קיום הסדרי הראיה שנקבעו: היא לא נמצאת במקום המוסכם להחזרת הילדים בתום הביקור אצלו, טוענת טענות שווא נגדו, אומרת להם שבן זוגה הוא אביהם, ועוד טענות. האם מצידה, טוענת כי נכון שהסדרי הראיה לא מתנהלים כסדרם, אך זאת בשל אירועי אלימות בין ילדי בת זוגו של האב לבין ילדיה. לדבריה הילדים לא רוצים ללכת לביתו של אביהם, והיא לא יכולה לעודד אותם ללכת לסביבה מכה אצל האב.

השופט זגורי מביהמ"ש למשפחה בנצרת קבע, לאחר דיון ממושך וחקירת העו"ס שמכירה היטב את המשפחה והייתה שותפה בהכנת התסקיר, ששני בני הזוג מתלוננים בפני הרשויות בצורה מוגזמת עד כדי שמרוב טענות ופניות מי שבאמת נדחק לקרן זווית הם הילדים. לכן, החליט השופט, שיש למצוא דרך ששני ההורים ישלמו בזמן, בכסף ובמשאביהם על התנהלותם הקיצונית.

על השאלה המופיעה בכותרת המאמר- "מי אחראי לסדרי הראיה", קבע בימ"ש ששני ההורים אחראים. גם לאם, יש אחריות לביקוריהם אצל האב, אפילו כאשר הילדים לא רוצים ללכת לאביהם יש דרך להגיב לכך. יש ביכולתה להרגיע את הילדים ועליה ללמוד לעשות זאת נכון.

השופט בדק את טענת האלימות שטענה האם וקבע, שאמנם נכון שהאב הוא בעל מזג חם, מתלהט, מתרגז וצועק, אך לא מדובר באב מסוכן ויש לנטרל את המניפולציות שעושים הילדים אשר קרועים בין שני ההורים המסוכסכים. לכן, קבל השופט זגורי, כי אי קיום סדרי הראיה כפי שנקבעו מהווה ביזיון בימ"ש וכפה על שני ההורים את הסדרי הראיה באופן הבא: האם תביא את הילדים לאב באמצע השבוע והאב יאסוף את הילדים מבית האם בסוף השבוע. על כל ביקור שלא יתקיים בגלל האם- היא תחויב ב-500 שקלים, שיופקדו בקופת חיסכון לטובת הקטינים. האב חוייב לקבל הדרכה הורית, ועבור כל יום שבו לא יופיע למפגש  יוטל עליו קנס של 500 שקלים. התוצאה היא, שבמקרה הנוכחי בימ"ש כבר לא רואה בהורים את "המבוגר האחראי", שכן כל הרשויות כמו גם בימ"ש, נדרשים לעסוק במריבותיהם הבלתי פוסקות. "בית המשפט אינו גננת. כך גם לא העו"ס לסדרי דין."
אז האם כדאי היה לנהל מלחמה ממושכת כזו שיש בה רק מפסידים?

חומר למחשבה.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: