ראשי > Uncategorized, גירושין, גישור > זכאות לרשת בין בני זוג מסוכסכים, כשהאחד נפטר (או במילים אחרות: מדוע כדאי לבני זוג מסוכסכים לערוך צוואה)

זכאות לרשת בין בני זוג מסוכסכים, כשהאחד נפטר (או במילים אחרות: מדוע כדאי לבני זוג מסוכסכים לערוך צוואה)


הכלל הוא, שכל מי שנשוי, הרי בעת פטירת אחד מבני הזוג, זכאי השני לרשת אותו ושאלת טיב היחסים ביניהם אינה רלוונטית.

האומנם ?

כלל זה מתייחס כמובן כאשר הנפטר לא ערך צוואה.

אם בן הזוג הנפטר ערך צוואה תקפה על פי החוק טרם פטירתו, ילכו לפיה, וזאת אף אם בחר הנפטר להוריש את כל הונו לאשה אחרת או לאגודה לחתולים עזובים.

כאשר אין צוואה, המבחן הוא פשוט : אדם יחשב נשוי אם הוא היה נזקק לגט לו הנפטר, שהיה בן או בת זוגו, היה בחיים.
כלומר, גם אם הנישואין אינם כדין, אך בית דין רבני היה קובע שיש צורך בגט כדי שאחד מהם ינשא לאחר – אזי יש לנו בן או בת זוג שהינו יורש כדין.

אם נוסיף לכך את העובדה שגם בני זוג שאינם נשואים כדין יכולים לרשת, וזאת הן דרך הדלת של מי שהיו נזקקים לגט מספק (כלומר: אמנם יש ספק בצורך בגט אך כדי להסיר ספק – עדיף לתת גט), והן דרך הדלת של ידועים בציבור, אז יש פה כר נירחב לפרשנויות.  הבעיה היא, שמי שיצטרך להתמודד עם הפרשנויות וההסברים יהיה בן זוג שנותר בחיים, מול היורשים של בן הזוג (שהם בדרך כלל ילדיו של הנפטר).
לעומת זאת,הנפטר עצמו או הנפטרת, כמה חבל, לא יכולים כבר להעיד על מערכת היחסים ולהביע רצונם לגבי היקף הרכוש שיקבל בן/בת הזוג שנותרו בחיים.

האם יש לכך חריגים ?

החריגים הם נדירים ביותר.

למשל, כאשר יש בני זוג נשואים אך במקביל אחד מהם הינו ידוע בציבור של אדם אחר, בימ"ש רשאי לקבוע כי בני הזוג הנשואים לא ירשו האחד את משנהו כאשר נפטר אחד מהם. בימ"ש עשה זאת למשל בפס"ד משנת 2008 כאשר הנתק בין בני הזוג הנשואים נמשך הרבה שנים, ולאשה היה בן זוג ידוע בציבור ואף שני ילדים ממנו.בימ"ש קבע שהאשה לא תירש את בעלה.

באחד מפס"ד חייב ביה"ד אשה להתגרש והיא סירבה. משנפטר הבעל, דרשה את זכויותיה כאלמנה ובית המשפט סירב להכיר בה כיורשת.

לעומת זאת, בפס"ד אחר, שבו האשה היא זו שביקשה להתגרש ואילו הבעל סירב, דרש שלום בית. משנפטר הבעל, דרשה האשה לקבל זכויותיה כאשתו (כלומר, מחצית מהעיזבון). בימ"ש הכיר בכך, בנימוק שהבעל עצמו דרש שלום בית, כלומר ראה בה כאשתו. אז מי אנו שנחשוב אחרת ?
מבולבלים ? אכן, אין כלל ברור , והנושא כפוף לשיקול דעת בימ"ש. כלומר, אין וודאות! והשאלה, האם בן הזוג עמו אתם בסכסוך יירש אתכם בבוא היום או לא, תלוי על בלימה. הבעיה היא – שאנו משאירים את ההתמודדות, הטענות וההתכתשות בבתי המשפט ליורשים האחרים שהם בדרך כלל הילדים. מה שמשאיר טעם רע  ולחלוטין מיותר! שכן הבעיה בכלל לא תתעורר אם כאשר היחסים ביניכם לא משהו, תעשו צוואה .

המשמעות היא אחת :

אתם מסוכסכים עם בת הזוג ? יש לכם זוגיות נוספת ? אתם חיים עם ידוע בציבור ?

עשו צוואה.

************

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: