ראשי > Uncategorized > גישור לגירושין: אומנות עריכת הסכם פרידה

גישור לגירושין: אומנות עריכת הסכם פרידה


בני זוג מייצרים הסכם המגדיר תנאי פרידה לאחר מחשבות רבות, התייעצויות, התחרטויות ודיונים.  כדאי מאוד שלפחות מה שסיכמו – אכן לבסוף יתממש. לאחרונה נתקלת אני בזוגות המגיעים אלי עם הסכם לפרידה שמסתבר שאינו "עובד".
זוג מסכים בינו לבין עצמו כיצד לבצע פירוד, חלוקת זמנם עם הילדים, הפרדת זכויות כלכליות ("הכל חצי חצי , כך רצינו").  כדי לחסוך בהוצאות, מוריד עותק הסכם מהאינטרנט, שואל מספר חברים שהתגרשו לניסיונם ו…הנה יש הסכם פרידה. כשמנסים לממש את הכתוב בהסכם עולות אי הבנות והמצבים המעיקים שכה ניסו להימנע מהם מתחילים לצוף על פני השטח.

בני זוג עברו לגור יחד וערכו בעצמם הסכם ממון(המגדיר תנאים במקרה של פרידה). כיוון שלבחור היה רכוש רב ודירה ולבחורה לא, הם ניסחו בעצמם כל מיני תנאים למצב של פרידה. התנאים כללו סנקציות כספיות למקרה שהבחורה לא תעזוב את דירת הבחור כשידרוש זאת ממנה. להפתעתם, בית משפט לענייני משפחה סירב לאשר את ההסכם. הנימוק: סנקציות אינן מקובלות ביחסים של איש ואישה. אין המדובר ביחסים חוזיים של שכירות ובני הזוג לא השכילו להבין טיבם של יחסים זוגיים. הזוג נדרש להסכם חדש עם ניסוח עדין. ניסוח השומר על זכויותיו של הבחור בדירתו, אך לא זורק את הבחורה לרחוב. לא ניתן לפנות אדם הגר בדירה בלי הסכמת בית משפט אפילו שברור שהדירה לא שלו. לכן , אם לא רוצים לנהל תביעת פינוי בבית משפט למשך שלוש-ארבע שנים האופציה היא הסכם  חכם, וכך עשו.

פסק דין שניתן לאחרונה בבית הדין הרבני, פסל הסכם גירושין שאושר שנים קודם לכן. בהסכם נקבע, שהבעל ייתן לאישה זכויות בדירה נוספת שהייתה לו. בחלוף הזמן טען האיש כי מדובר בזכות שימוש בלבד בדירה, אך הבעלות תישאר שלו. ואילו האשה טענה, כי היא הוטעתה לחשוב שמדובר על זכות בעלות כלומר שהבעל יעניק לה את הדירה.  בית הדין התלבט, ונתן פסק דין בדעת רוב של שניים שקבע שאכן מדובר בזכות בעלות. לא רק שפיסקה זו בהסכם המקורי נפסלה, אלא שכל ההסכם הוכרז כבטל שכן היתה זו פיסקה מהותית.

ניסוח הסכם זו אומנות. לא מספיק להיות איש טיפול, מגשר או זוג שמחליט בדרכי נועם לערוך הסכם בינו לבין עצמו:

  1. יש להיות מודעים לזכויות וחובות בחוקים העשויים להיות קשורים במקרה.
  2. יש להימנע בעת ניסוח מביטויים כפולי משמעות, שבשלב עריכת ההסכם מצטיירים כנוחים כי כל צד נוטה לראותם כמיטיבים עמו.

 לכן אם אתם זקוקים להסכם- קבלו 2 טיפים:

  1. שקלו את מקצועיותו של בעל המקצוע שאתם בוחרים להתייעץ עימו: אמינותו והיקף ניסיונו. אל תתביישו לבקש ממנו המלצות מאנשים שנעזרו בו בעבר.
  2. היזהרו בנושא "חסכון" בתשלום- חיסכון זה עלול לעלות לכם בהרבה כסף, כעסים ואכזבות בהמשך.

לקבלת סיוע מהדרה מטר בהקדם השאר פרטים כעת


:קטגוריותUncategorized
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: