ראשי > Uncategorized > "משמורת והסדרי ראייה" עבור כלב?

"משמורת והסדרי ראייה" עבור כלב?


תביעת 'משמורת והסדרי ראייה' הוגשה בפני השופט נאמן ביוני 2011 בעבור כלבה שגידלו חבר וחברה עת חיו יחדיו, כשלוש שנים ללא נישואין. הכלבה האהובה נמצאה על ידי החבר במהלך החיים המשותפים ועברה להתגורר עימם. הכלבה נרשמה על שם החברה  ובני הזוג טיפלו בה באהבה. לאחר הפרידה נותרה הכלבה אצל החברה. שנתים לאחר מכן הגיש החבר את  התביעה  למשמורת והסדרי ראייה.   לאחר שבחן את שאלת זכויותיו של החבר למשמורת והסדרי ראייה עם הכלבה דחה בית המשפט לענייני משפחה את תביעת החבר ממספר הבטים.

האם יש לחבר זכויות קנייניות בכלבה

האהבת העצומה לכלבה איננה מקנה זכויות קנייניות. על החבר להוכיח בעלות משותפת וכוונת שיתוף ספציפית בכלבה מתוך הסכמה משותפת עם חברתן לשיתוף. שלושה נימוקים במקרה זה מעלים ספק רב, האם התקיים "שיתוף" בכלבה :

א. רישום הבעלות על הכלבה הינו על שם החברה

ב. החזקה בפועל של הכלבה לאחר מועד פרידת בני הזוג בידי החברה

ג. השיהוי בהגשת התביעה

השופט נאמן ציטט בפסק הדין מדברי הלקח והמוסר שהשמיע לנו החכם מכל אדם, שלמה המלך, בסיפרו 'קהלת': "כִּי מִקְרֶה בְנֵי הָאָדָם וּמִקְרֶה הַבְּהֵמָה וּמִקְרֶה אֶחָד לָהֶם – כְּמוֹת זֶה כֵּן מוֹת זֶה וְרוּחַ אֶחָד לַכֹּל, וּמוֹתַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה אָיִן, כִּי הַכֹּל הָבֶל" [קהלת ג,ט] .     אכן, במספר פסקי דין כבר קבעו שבעל חיים איננו 'חפץ' במובן זה שקיימים כלפיו זכויות וחובות – המשפט העברי מכיר בזכויות וחובות אלו (איסור צער בעלי חיים וכיו"ב), אולם מכאן ועד ל- "ּמוֹתַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה אָיִן"   הדרך רחוקה.

שיתוף בין בני זוג כ"ידועים בציבור"

למעשה, בין בני הזוג לא היה כל שיתוף רכושי ולמעשה השיתוף היחידי(!) ביניהם היה בכלבה בלבד! ולכן הם לא יכולים להחשב ידועים בציבור (דבר שהיה מקל על החבר להוכיח שיתוף בכלבה). לכן 'חבל הצלתו' של החבר יכול להיות איפוא אך ורק בהוכחה מצידו על שיתוף ספציפי בכלבה – כאשר כאן ישנן שתי אפשרויות אפריוריות:

אפשרות אחת: שהכלבה הייתה משותפת לצדדים מלכתחילה;

אפשרות שנייה: שהכלבה הייתה אמנם רק בבעלות החברה, אך בהמשך היא התכוונה או שהסכימה לשתף בבעלות גם את התובע

הואיל ולפי החוק לא ניתן לרשום שני 'בעלים' לכלב , הציעה לו חברתו לרשום את הכלבה  על שמו בלבד עם פרטי כתובתו אך הוא סירב. בית המשפט תמה מה מביא אדם אשר סבור כי הכלבה הינה גם שלו, לסרב לרישום שמו ברישיון? החבר הצדיק זאת כ "מחווה לחברתו" אך כיצד מעשה זה יחשב כ'מחווה' כאשר החברה עצמה – 'בעלת המחווה' – חפצה בהיפוכו של דבר?

השופט התרשם מהחבר כאוהב בעלי חיים בכלל וכלבים וכי הינו מודע גם מודע להשלכות הנובעות מרישום כלב על שמו צדדים, ובכך גרס כי מעדיף הוא את גירסת הנתבעת כי סירובו של התובע לרישום שמו לא היה נעוץ ב'מחווה' כזו או אחרת אלא מהטעם שלא רצה לשאת באחריות הנגזרת מכך ולא מכל טעם אחר

מסקנת השופט נאמן: מי שאיננו מוכן ליטול אחריות של 'בעלים' על כלב על כל המשתמע מכך, אות הוא כי הוא איננו רואה את עצמו כבעלים על הכלב; וגם אם חרף זאת ראה עצמו כ'בעלים' – 'בעלות' גוררת אחריה זכויות כמו גם חובות ומי שאיננו חפץ בחובות ה'בעלים', איננו יכול להיות 'בעלים' ולקבל רק את 'חציה' של הבעלות – ה'זכויות'.

 מדוע השתהה החבר בהגשת התביעה לבית המשפט?

ההשתהות בהגשת התביעה (כשנה וחצי לאחר הפרידה) שימשה אף היא נימוק בדחיית התביעה. אמנם, בתחילה נהג החבר לבקר את הכלבה בבית חברתו, אך השופט התרשם שביקוריו נערכו לא משום שסבר ש'מגיע' לו מכח 'בעלותו', אלא בניסיון להיות קרוב לחברתו ולחדש עימה הקשר. אלא שכנראה, משהבין כי הקיץ הקץ על סיכוייו עם חברתו שעמדה להנשא לאחר, החליט 'להציק' או שמא 'לנקום' על אי-ההיענות לחיזוריו  בדמות הגשת התביעה למשמורת וסדרי ראיה עם הכלבה.

הפרדת רכוש באמצעות מגשר

בית המשפט דחה את תביעת המשמורת והן את הבקשה לסדרי ראיה בקובעו, שכאשר מביטים על מכלול הנתונים, ובממצאים האובייקטיביים שהוגשו לבית המשפט, ניתן לקבוע שהחבר לא הצליח להרים את נטל הראיה ולהוכיח שלצדדים הייתה כוונת בעלות משותפת על הכלבה  ו/או כוונת שיתוף ספציפית בה. הבעלות בכלבה נרשמה על שם החברה לבדה ובנסיבות כפי שפורטו לעיל הכלבה נותרה בחזקתה הבלעדית. החבר לא דאג להסדיר עם חברתו לשעבר "הסדרי ראיה" כלשהם; בנוסף חלפו שנה וחצי עד שמחליט החבר לנקוט בהליך כלשהו על מנת לעמוד על זכויותיו הנטענות. כמגשרת, אני מוצאת את פסק הדין כמחדד את מכלול העניינים שצריך להסדיר כאשר בני זוג  נפרדים.  לעיתים רכוש שנדרש להפריד הוא לעיתים רכוש רגשי (למרות  שהמשפט כמובן אינו מכיר בכך). נושאים שיטופלו טיפול שורש, יחסכו תקלות בדמות תביעות שיוגשו כשנתיים לאחר פירוד.

לקבלת סיוע מהדרה מטר בהקדם השאר פרטים כעת

:קטגוריותUncategorized
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: