ראשי > Uncategorized > הסדר ראייה לסבא וסבתא

הסדר ראייה לסבא וסבתא


פנה אלי זוג צעיר, שניהם כבני שלושים ויש להם שתי בנות, האחת כבת שלוש והשניה בת חצי- שנה. הבחור, אשר התנתק מהוריו מאז היה בן שמונה עשרה, סיפר על יחסים קשים בבית במיוחד מצד אמא שתלטנית וביקורתית. הורים שלא באו לטכס סיום קורס קצינים לאחר בשל כעס עליו בשל איזו שטות. לבסוף הוא ניתק עמם קשר לחלוטין.

שרשרת היחסים הקשה נמשכת. כאשר התחתן הזוג הורי הגבר לא תמכו בו ולא הופיעו לחתונה למרות שהוזמנו על ידי האישה.  האישה סיפרה שכשהבת הגדולה נולדה היא התקשרה אל הוריו וגם ביקרה אותם עם הנכדה כמה פעמים אבל הם הפכו לתובעניים יותר ודרשו ממנה "לחנך" את הילדה:שלא תאכל בידים, שתשב בשקט על הכסא ועוד.  דרישות שבעיניה הן ויקטוריאניות ומנוגדת לתפיסות העולם של הזוג הרוצה ילדות חופשיות ומאושרות. היא הפסיקה לבוא לבקר את זוג הוריו ועכשיו כאשר נולדה הילדה הקטנה,הם קיבלו מכתב התראה מעורך דין המצטט פסק-דין  המחייב קשר בין סבים לנכד.

הזוג שאל אותי, מפוחד למדי, האם אפשר לחייב לפי החוק שהסבים יפגשו עם הבנות?

במקרה הזה פעלתי קודם כעורכת דין ואחר כך כמגשרת ( בדרך כלל אני נוהגת הפוך) והרגעתי שבאותו פסק דין באמת חייבו קשר אך דובר במקרה בו הורה אחד נפטר , והוריו שהיה להם קשר רגיל ואוהב עם בנם ועם הנכד, הוצאו מהתמונה בבת אחת על ידי האמא לאחר מות בעלה וזאת ללא סיבה מוצקה פרט לנוחיותה של האם. לעומת זאת במקרה אחר בית המשפט לענייני משפחה לא קיבל תביעה של סב לקיום הסדרי ראיה עם נכדיו, ילדי בנו המנוח. באותו מקרה האמא של הילדים טענה שהיא וילדיה נושלו מהזכויות בעסק על ידי הורי הבעל. כתוצאה מסכסוך זה, חל נתק בין משפחת האב (לרבות הסב) לבין התובעת וילדיה. בית המשפט הגיע למסקנה כי בשלב זה, לאור הסכסוך המשפחתי בין אם הילדים לבין הורי בעלה, לא ראוי לכפות את חידוש הקשר בין התובע לבין נכדיו.

מה שקובע זה:

ההורים הם אפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם וזה מעניק להם שיקול דעת עצמאי להחליט מהי טובת ילדיהם ומה דרוש לרווחתם. מכאן שכל עוד ההורים ממלאים חובותיהם כלפי ילדיהם וכל עוד לא הוגבלה אפוטרופסותם אין לאדם, זולת ההורים, כל מעמד בכל שאלה הנוגעת לילדיהם הקטינים. בסעיף 28א לחוק הכשרות המשפטית , נקבע כי, "מת אחד ההורים של קטין, רשאי ביהמ"ש לתת הוראות בעניין המגע בין הורי המת לבין הקטין". בהתאם לפסיקה, לאור ייחודיות התיקון, על ביהמ"ש לנהוג בזהירות מרבית ובצמצום בהפעלת שיקול דעתו בבואו להורות על חיוב של המשך הקשר בין סבים לנכדיהם וזאת כמובן, בהתבסס על טובת הילדים.

אז לזוג שפנה אלי השבתי שאין להם מה לדאוג , והואיל ושניהם עדיין בחיים תודה לאל, אף אחד לא יכפה עליהם מפגש של הבנות עם אנשים שהם לא מוכנים שיפגשו ,אפילו סבים. זו תשובתי כעורכת –דין.

תשובתי כמגשרת

כמגשרת הצעתי  טקטיקת פעולה לפתרון העניין שהרי כבר נשלח מכתב מעורך דין ואף אחד לא מעוניין הרי בתביעות בבית משפט שיגזלו זמן ,כסף ומתח מיותר…

על פי אישורם והנחייתם נפגשתי עם עורך הדין של הסבים, והסברתי שאם הם באמת רוצים קשר עם הנכדות  הדרך לא עוברת דרך בתח המשפט, אלא מתוך התקרבות לבנם וחידוש הקשר וההכרה בו. בהמשך, התקימה פגישה עם הבחור והוריו  בבית של אחותו, שגם לה היה אינטרס בחידוש הקשר – אחרי הכל , מי רוצה לטפל בהורים מבוגרים לבדו?

בהדרגה , לאחר מספר מפגשים בין הבן להוריו, הסכים הבן שהוריו יצטרפו לפעילויות בחוץ עם הבנות כמו: טיול אופניים בפארק, המתקנים בגן שעשועים, או שעת סיפור במתנ"ס. בכך התאפשר  מפגש  מבלי שתיווצר קרקע עבור הסבים לכפות את תפיסות החינוך הנוקשות  אלא הם אלו שצריכים להתאים עצמם לבנות.

 

לעיון נוסף ראו מסמך אשר הוכן לדיון בכנסת בשנת 2002 http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m00265.pdf

אשמח לסייע בשאלות נוספות בנושא זכויות ביקור, הדרי ראייה במשפחה. matarhadara@walla.co.il

Share

:קטגוריותUncategorized
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: